28 Ekim 2009 Çarşamba

Bursa Nutku

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

4 yorum:

 1. Güzel yazmışsınız. Ama dün ne gördüm biliyormusunuz. Arabası olan arkadaşlarla konvoy yaptık cumhurşyeti kutlamak ve etkinliklere katılmak için, arabaları bayraklarla süsledik, mp3,lere onuncu yıl marşını yükledik gümbür gümbür bir şekilde ve bazılarına (bölücülere) inat yanlarından bölgelerinden geçerek inlettik ortalığı ve dolmabahçeye indik. Bu gezmelerde bize eşlik eden, o coşkuya katılan o kadr az insan olduki, çok üzüldüm doğrusu. Çok düşündürücü geldi bana bu durum.

  YanıtlaSil
 2. biz de bağdat caddesindeydik, açıkcası her sene gelen kalabalıktan çok daha fazla ve çoşkuluydu kalabalık, o yüzden umutlandım. ama bu yazdıklarınız beni de düşündürdü ve üzdü açıkcası. bie tepki vermemiz gerek, biryerlerden başlamamız gerek ama neresi bilemiyorum

  YanıtlaSil
 3. ben demiştim, elimizde taş ve sapanlar var..
  o'da biliyordu olacakları..

  YanıtlaSil
 4. taş ve sapanları kullanma zamanı bence :))

  YanıtlaSil